چگونه در امتحانات درسی موفق شویم ؟

چگونه در مجموعه ای از امتحانات موفق شویم: اسرار موفقیت چگونه در امتحانات موفق شویم؟
چگونه در امتحانات مدرسه موفق شویم؟
در حال نزدیک شدن به پایان سال و فصل امتحانات هستیم ، اکنون در اینجا درسهای مفیدی را برای برنامه ریزی و موفقیت در امتحانات به شما ارائه خواهیم کرد. چگونه می توانید برای مطالعه در این ماه پر فشار برنامه ریزی کنید؟ امروز ما چند استراتژی مفید و کاربردی را به شما آموزش خواهیم داد.

چگونه در امتحانات درسی موفق شویم ؟

چه چیزی را از دست می دهید؟

با توجه به نقاط قوت و ضعف خود برنامه ریزی کنید و به جای مرور مباحثی که بر آنها تسلط دارید ، به سراغ مناطقی بروید که مهارت کمتری دارید. اگر هنوز درسی را نخوانده اید و تمرینات آن را حل نکرده اید ، روز قبل از امتحان در کل کتاب حاضر نشوید.

 

از آنجا که وقت خواندن همه نکات کتاب را ندارید ، باید با استفاده از تست ها و تمرینات متوجه شوید محل کارتان چیست و چه چیزهایی را باید با دقت بیشتری بخوانید.

 

وقتی تمرین ها را حل می کنید ، او می فهمد که در کدام مناطق مشکلات بیشتری دارید و با این خودآزمایی ها نقاط قوت و ضعف خود را بهتر درک خواهید کرد. بنابراین در مرحله اول به سراغ تمرینات بروید و سپس بر روی خواندن قسمت هایی که مهارت کمتری در آنها دارید تمرکز کنید.

چگونه در امتحانات مدرسه موفق شویم؟

 

حتماً پس از خواندن مقاله در لینک زیر ، توصیه ها را بخوانید:

حتما بخوانید: ۶ نکته مفید برای شرکت در امتحانات

 

به قلب خود شک نکنید

بازخوانی قسمتهایی از کتاب که نسبت به آن تردید دارید ، قدم دوم است. برای استفاده از این تکنیک ، ابتدا باید با ترس خود مقابله کرده و با مطالعه بخشهای مبهم قبل از شرکت در جلسه امتحان ، آنها را از بین ببرید.

 

به عنوان مثال ، اگر پنج صفحه خوانده اید ، اما فکر می کنید یک صفحه به خوبی در ذهن شما جای نمی گیرد ، باید دوباره به سراغ آن بروید. برای کاهش اضطراب در جلسه امتحان ، باید از یک روش هجومی استفاده کنید ، نه از یک روش محافظتی. در واقع ، شما باید به چیزی حمله کنید که مطمئن نیستید خوب یاد گرفته اید ، اجازه ندهید که در جلسه امتحان به شما حمله کند و ذهن شما را گیج کند.

بنابراین در مرحله دوم به قسمت هایی بروید که ذهن شما را به خود مشغول کرده و مجدداً آنها را مرور کنید تا عزت نفس شما افزایش یابد. اگر قبل از هر امتحان مانند گذشته این کار را انجام دهید ، به دلیل اضطراب ، یاد گرفته شده را فراموش نمی کنید و در پایان ترم نتیجه بهتری خواهید گرفت.

 

خودت را ببین

قبل از اینکه قصد مطالعه داشته باشید ، به شرایط زندگی و روحیات خود نگاه کنید و برنامه ریزی نکنید که نمی توانید تضمین کنید.

 

هرگز طرحی را تنظیم نکنید که نتوانید تنظیم کنید. اگر قبلا بیش از سه ساعت در روز مطالعه نکرده اید ، نباید حتی اگر دروس خوانده نشده روی هم قرار گرفته باشند ، نباید شش ساعت در روز مطالعه کنید.

چگونه در امتحانات مدرسه موفق شویم؟

بهترین راه این است که طبق تجربه قبلی خود برنامه ریزی کنید و هر روز فقط یک چهارم به درس اضافه کنید. از این گذشته ، اگر می دانید صبح زود بیدار نمی شوید و شب بهتر مطالعه می کنید ، از روش دانش آموزان خود به عنوان همکلاسی استفاده نکنید. نباید سنگی را بردارید که می دانید در روزهای قبل از امتحان قادر به پرتاب آن نخواهید بود.

 

برنامه را از دست ندهید

اگر در یک ساعت خاص مشغول گذراندن یک درس هستید ، به هیچ وجه آن زمان را صرف درس دیگری نکنید. حتی اگر برنامه قبلی که برای سایر دروس داشتید را از دست داده باشید ، نباید چنین اشتباهی را مرتکب شوید. حتی اختصاص دادن یک زمان مطالعه به زمان دیگر می تواند برنامه ریزی شما را کاملاً خراب کند.

چگونه در امتحانات مدرسه موفق شویم؟

اگرچه نمی توانید به برنامه ای که تنظیم کرده اید پایبند باشید ، اما نباید انتظار داشته باشید که در چنین روزهایی برنامه ریزی کنید تا نتیجه بهتری برای شما به ارمغان بیاورد ، بنابراین به جای اینکه به دنبال بهترین برنامه برای دنبال کردن باشید ، به جستجو ادامه دهید همانطور که دیگران را آموزش می دهید ، از شاخه ای به آن شاخه دیگر بپرید ، دقیقاً همان کاری را که قصد دارید انجام دهید ، انجام دهید.

 

چگونه در امتحانات مدرسه موفق شویم؟

خلاها را پر کنید

پس از خواندن نکته قبلی ، این سوال برای شما پیش آمد که اگر به دلایلی از برنامه خود خارج شدید ، چگونه باید آن را جبران کنید. اشتباه نکنید که منظور ما از وفادار ماندن به برنامه ، چشم پوشی از درسی است که در اتمام آن ناکام مانده اید. در برنامه ای که تنظیم کرده اید ، ساعت را به عنوان یک ساعت تنظیم کنید تا تأخیر را جبران کنید.

 

اگر در طول روز برنامه خود را از دست دادید و درس را تمام نکردید ، می توانید در آن ساعت به سراغ آن بروید ، یا اگر فکر می کنید موضوعی را خوب یاد نگرفته اید ، در آن زمان دوباره آن را مرور کنید.

 

این به شما کمک می کند که برنامه مطالعه را در پایان هر روز ببندید. برای قبولی در امتحانات لازم نیست مثل دونده ای باشید که به عقب نگاه می کنید.

چگونه در امتحانات مدرسه موفق شویم؟

پشتسرت را نگاه نکن

اجازه ندهید استرس پایه پایین ترم قبلی یا عدم موفقیت در یکی از امتحانات این ترم به نتیجه ای که در سایر امتحانات می گیرید آسیب برساند.

 

شما باید از اشتباهات گذشته خود درس بگیرید و امیدوار باشید که در آینده جبران کنید. اگر هنوز در دوره ای نتیجه خوبی نگرفته اید ، نباید با چنین نگرانی هایی در همه امتحانات شرکت کنید.

 

قضاوتی که درباره خود می گیرید می تواند بر نتیجه ای که می گیرید تأثیر بگذارد ، بنابراین به دلیل یک یا دو شکست در مورد توانایی های خود قضاوت سخت نکنید.

 

چگونه در امتحانات مدرسه موفق شویم؟

جستجوی کمک

استفاده از تفکر جمعی می تواند زمینه موفقیت در امتحان را فراهم کند. اگر دوستی ریاضی را بهتر می داند و شما هم فیزیک را بهتر می دانید ، به او کمک کنید این درس ها را یاد بگیرد. همچنین می توانید با جمع بندی کتاب ها و تبادل بروشور به خود کمک کنید.

 

فرض کنید باید یک کتاب ۹۰ صفحه ای بخوانید. اگر شما و دو نفر از دوستانتان ۳۰ صفحه از این کتاب را خلاصه کرده و از قلب بحث س askال کنید ، می توانید نکات مهم را سریعتر و با دقت بیشتری بخوانید و یاد بگیرید. در چنین شرایطی به نظر می رسد تلاش شما برای خواندن این کتاب به سومین مورد رسیده است.

هیچ درسی را از دست ندهید
هر درس برای خودش معنی خاصی دارد. بنابراین نگویید که این دوره یا این مبحث در کنکور مورد سوال نیست و من نباید آن را بخوانم. به عنوان مثال ، کتاب درسی تاریخ مدرن برای سال سوم در کنکور مورد سوال نیست و به همین دلیل بسیاری از دانش آموزان نمره خوبی در این دوره نمی گیرند.

 

همین خطا بر میانگین همه آنها تأثیر می گذارد و در نتیجه به نمره هایی که در کنکور می گیرند آسیب می رساند ، به طوری که فقط با چنین توجیهی ، آنها به صورت انتخابی درس نمی خوانند و به همه دروس ارزش برابر می دهند ؛ چه نسبت کنکور بالایی داشته باشند و چه نداشته باشند.

چگونه در امتحانات مدرسه موفق شویم؟

به حفاری فکر نکنید

دروس مانند زنجیر به هم گره خورده اند ، بنابراین اگر در مورد بخشی از کتاب س questionالی نمی پرسید ، نباید به فکر نخواندن آن باشید. شما باید تمام بخشهای یک کتاب را بخوانید تا رشته این زنجیره در ذهن شما شکسته نشود و بتوانید بخشهای مهمی را که ممکن است بعد از بخشهای کم اهمیت به وجود بیایند ، بهتر یاد بگیرید.

 

به عنوان مثال ، اگر بگویید که سه درس اول کتاب زبان در این ترم مورد سال قرار نگرفته و آنها را خوانده نشده قبول نمی کنید ، نمی توانید درس چهارم را به خوبی یاد بگیرید زیرا کلمات درسهای اول در درس بعدی تکرار می شوند و اگر شما نخوانده اید ، نمی توانید موضوعات زیر را به خوبی یاد بگیرید.

چگونه در امتحانات مدرسه موفق شویم؟

زیاده روی نکنید

هنگام یادگیری درس تعادل خود را حفظ کنید. جای تعجب نیست که به دلیل علاقه زیاد شما به یک درس ، آن را بیش از هر کتاب دیگری می خوانید. این اشتباهی است که بسیاری از دانش آموزان مرتکب می شوند و با زیاده روی در یک درس و نخواندن یک درس دیگر ، به نتیجه نهایی که برای آن می جنگند آسیب می رسانند.

 

به عنوان مثال دانش آموزان تجربی ، بیش از حد در کلاس های زیست شناسی که بیشتر به آن علاقه دارند ، سر می زنند ، و زبان عربی را نادیده می گیرند و دانشجویان علوم انسانی بیش از هر موضوع دیگری ادبیات می خوانند و ریاضیات را کمتر از هر درس دیگری می خوانند. برای رسیدن به بهترین نتیجه ، از چنین اشتباهاتی خودداری کنید و فقط روی یک درس تمرکز نکنید.

 

 

چگونه در امتحانات درسی موفق شویم ؟

همچنین می توانید با برنامه ریزی مناسب
اول از همه ، آرامش و اعتماد به نفس ایجاد کنید. همه دروس خود را به موقع بیاموزید. عزت نفس را افزایش دهید. علاقه و عادت خواندن را افزایش دهید. اضطراب و نگرانی در مورد امتحان را حتی در شب امتحان یا کنکور کاهش دهید.

 

برای داشتن برنامه ریزی مناسب می توانید موارد زیر را انجام دهید:
همه افراد با یکدیگر متفاوت هستند ، بنابراین بهتر است با توجه به ضریب هوشی ، شرایط ، امکانات و عادات یادگیری خود برنامه ریزی کنید و افراد دیگر را دنبال نکنید. می توانید از افراد متخصص در این زمینه و آگاه از روحیه خود برای تنظیم برنامه استفاده کنید.

 

ابتدا دروس مورد علاقه خود را بخوانید. به طور خاص ، ماینرها می توانند یک دوره عمومی را پس از مطالعه دو دوره خاص بخوانند.

 

هنگام برنامه ریزی یک درس در یک زمان خاص ، همیشه همان روند را ادامه دهید ، زیرا بعد از مدتی ذهن شما به این موضوع مشروط می شود و در آن زمان شما درس مورد نظر را بهتر یاد می گیرید.

 

میزان آموزش ارتباط مستقیمی با میزان زمان صرف شده دارد ، بنابراین توصیه می شود که روزهای قبل از امتحان را برای مطالعه اختصاص دهید و آخرین روز را به مطالعه اختصاص دهید. هنگام برنامه ریزی حتماً کمی وقت بگذارید تا سرگرم شوید و کارهای موردعلاقه خود را انجام دهید.

آزمون:

ابتدا می توانید خود را جای معلم خود بگذارید. اگر جای او بودید ، چه س questionsالاتی می پرسید؟! تجربه نشان می دهد که بیشتر دانش آموزان انتظار سوالات را به خوبی دارند.

 

ابتدا سعی کنید مطالب بروشورهای آموزش داده شده در کلاس را بخوانید. س questionsالات دشواری را که قبلاً نتوانسته اید حل کنید شناسایی کنید تا بتوانید آنها را حل کنید و هنگام مطالعه امتحان مجدداً آنها را بخوانید.

 

می توانید از افراد اطراف خود بخواهید تا در فواصل منظم شما را آزمایش کنند تا خود را در این شرایط قرار دهید. محتوای دشوار را به بخشهای ساده تر و کوچکتر تقسیم کنید. در هنگام امتحانات استفاده از تلویزیون و سایر سرگرمی ها را به حداقل برسانید.

 

میزان خواب مورد نیاز از ۷ تا ۸ ساعت است. برنامه روزانه خود را طوری تنظیم کنید که “دیگر هیچ ساعت خواب نماند”. آرامش ذهنی و عاطفی شرط اصلی یادگیری خوب است ، سعی کنید در خانه آرامش کافی داشته باشید و از مشکلاتی که باعث اختلاف می شود خودداری کنید.

 

استرس امتحان:

این نوع خاصی از اضطراب است که به آن اضطراب نمایشی در حین عملکرد گفته می شود. در اضطراب امتحان ، هر وقت فردی می خواهد امتحان دهد ، حالت تهوع ، درد معده ، تعریق ، لرزش و ضربان قلب سریع پیدا می کند. به طور کلی ، بیشتر افراد نوعی اضطراب امتحان را تجربه می کنند ، اما دانستن نحوه کنار آمدن با آن می تواند از بروز آن جلوگیری کند.

 

برای خلاص شدن از اضطراب از این نکات استفاده کنید
همیشه باید به خداوند متعال اعتماد کرد و همه چیز را به نام او آغاز کرد ، زیرا یاد خدا قلبهای مضطرب را آرام می کند. توانایی های خود را بشناسید و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. برنامه امتحان را در جایی نصب کنید و بعد از هر امتحان روی آن خط بکشید.

چگونه در امتحانات درسی موفق شویم ؟

این انگیزه بیشتری برای یادگیری به شما می دهد و احساس می کنید به پایان امتحانات نزدیکتر هستید. با این دیدگاه که فرصت نشان دادن دانش خود را دارید ، به امتحان نگاه کنید. جملات مثبت را انتخاب کنید و مرتباً آنها را برای خود تکرار کنید. مانند: “من آرام و راحت هستم و همه چیز را می دانم.” غلبه بر اضطراب امتحان مهارتی است که نیاز به تمرین دارد و یک شبه حاصل نمی شود.

 

اگر می توانید با آن کنار بیایید و آن را تحت کنترل خود درآورید ، قطعاً به شما در سایر مراحل پر استرس زندگی کمک می کند. همانطور که در بالا ذکر شد ، عوامل محیطی و سایر عوامل نیز در این امر نقش مهمی دارند و ما در اینجا از خانواده ها و معلمان می خواهیم محیطی مساعد و آرام را برای دانش آموزان عزیز چه در خانه و چه در جلسه امتحان برای کاهش اضطراب فراهم کنند. آنها در حال کاهش هستند.

 

بخاطر داشته باشید که اگر اضطراب شما آنقدر شدید است که نمی توانید آن را امتحان کنید ، بهتر است با یک مشاور و روانشناس صحبت کنید. آنها می توانند روش هایی مانند آرامش و تنفس را برای کمک به شما در کنار آمدن با اضطراب آموزش دهند.

 

شب قبل از امتحان:

در حال حاضر ، مواردی که می توانند شما را نسبت به آزمون متمایز کنند ، اما در مورد شب امتحان ، مهمترین عامل برای یادآوری اعتماد به نفس و آرامش است. در شب امتحان ، قطعاً باید سعی کنید از آموزش جدی برای امتحان فردا خودداری کنید ، زیرا هر آنچه که تاکنون آموخته اید کافی است.

چگونه در امتحانات درسی موفق شویم ؟

زیرا این زمان فقط برای بررسی مختصر آنچه قبلاً آموخته شده و اطمینان از شناخته شدن آنهاست. همچنین ، در این زمان بهتر است از مشاجرات خانوادگی ، مسافرت های مکرر ، حضور در مکان های شلوغ و پر سر و صدا ، دیدن یا گوش دادن به برنامه های تلویزیونی بیش از حد و سایر عواملی که باعث از دست رفتن وقت و اضطراب می شود ، خودداری کنید.

 

بهتر است این شب ها کمی زودتر استراحت کنید تا بتوانید روز بعد با نشاط بیشتری در جلسه شرکت کنید. قبل از بیرون رفتن از خانه ، حتما یک صبحانه یا غذای مقوی مناسب بخورید. بدون غذا ، مغز شما در انجام فعالیت های لازم مانند حل مسئله با مشکل روبرو خواهد شد. سعی کنید زودتر از خانه خارج شوید تا به راحتی به محل آزمون بروید.

 

جلسه آزمون:

سرانجام ، آنها می توانند در جلسه امتحان نیز مفید واقع شوند: به موقع به جلسه امتحان بروید و قبل از امتحان بنشینید. به محض شرکت در امتحان ، به خود نیرو دهید و اشاره کنید که در امتحان نتیجه خوبی خواهید گرفت. ابتدا به س questionsالات نگاه کنید و وقت گذاشتن را فراموش نکنید.

پاسخ دادن به س questionsالات بسم الله را شروع کنید و اگر س questionsالات تشریحی است ، هر اطلاعاتی در مورد س haveال دارید بنویسید ، زیرا پاسخ ناقص بسیار بهتر از ننوشتن پاسخ است ، اما اگر جواب منفی بود ، در آزمون . ، لازم نیست به س questionsالاتی که در مورد آن مطمئن نیستید پاسخ دهید. س carefullyال را با دقت و دقت بخوانید تا مطمئن شوید س theال از شما چه می خواهد؟!

 

اگر جواب آن را نمی دانید هرگز س stopالی را متوقف نکنید. زیرا وقت و نگرانی شما را هدر می دهد. در کنار سوالاتی که جواب آنها را نمی دانید ، علامت “مثال” قرار دهید و در کنار سوالاتی که فکر می کنید می توانید حل کنید ، اما به زمان بیشتری نیاز دارید ، علامت “مثال” دیگری قرار دهید. پس از پاسخ دادن به تمام س questionsالات ساده ، به س questionsالات “a-” و “-” بروید و تا حد ممکن با آرامش پاسخ دهید.

 

با خط خوانا بنویسید و شکل ها را با دقت ترسیم کنید. اگر س severalال چند قسمت دارد ، حتماً بین س questionsالات مرز بکشید و آنها را تقسیم کنید. به طور کلی ، طوری بنویسید که مصحح از خواندن لذت ببرد و احساس خوبی داشته باشد. این قطعاً برای تنظیم بخش شما موثر خواهد بود. اگر در جلسه امتحان سردرگم شدید ، از روش “آزمون استراحت” استفاده کنید.

چگونه در امتحانات مدرسه موفق شویم؟

چند دقیقه از این تست صرف نظر کنید و موارد زیر را انجام دهید: پاها را روی زمین قرار دهید و ستون فقرات را کاملا صاف و قائم نگه دارید.

 

نفس عمیق بکشید ، چند ثانیه در این حالت بمانید ، سپس بازدم را به طور کامل و به آرامی انجام دهید ، تا سه بار تکرار کنید. در پاسخ سعی کنید حاشیه ساز نشوید. سوابق خود را قبل از شرکت در امتحان مرور کنید.

منبع:
https://www.talab.org/psychology/success/امتحانات-درسی-موفق.html

درباره‌ی holoo1

حتما ببینید

برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است؟

برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است؟

۳ دلیل منطقی که ثابت می کند پی بردن به موفقیت مهمتر از استعداد است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *