چگونه خلاق باشیم؛ ۳ دستورالعملی که خلاقیت را در شما پرورش می‌دهد

واقعیت این است که بعضی اوقات ایده های خلاقانه می توانند صدها قدم جلوتر از دیگران قرار بگیرند. اگر فکر می کنید که در ایده های شما کمبود خلاقیت وجود دارد و فکر می کنید که هرگز نمی توانید یک فرد خلاق باشید ، باید بدانید که بسیار اشتباه می کنید ، زیرا خلاقیت مهارتی است که قابل پرورش و رشد است. افزایش خلاقیت با راه حل های ساده و سرگرم کننده امکان پذیر است. اگر می خواهید ذهن خلاق داشته باشید ، در این مقاله با “چگونه” همراه شوید تا ببینید که چقدر خلاق هستیم.

باید خواند شود:
۵ کتاب که به شکوفایی خلاقیت شما کمک می کنند
۱۷ چیزی که در مورد خلاقیت نمی دانستید
چگونه می توان خلاقیت کودکان را پرورش داد؟
روش اول
با تمرینات خلاقانه خود را به چالش بکشید
۱٫ ۳۰ دور تست کنید
در حین حوصله و خستگی می توانید این کار را در محل کار نیز انجام دهید. با این کار می توانید قدرت تفکر سریع و خلاقیت را دوباره بدست آورید. برای شروع ، ۳۰ دایره روی کاغذ بکشید. سپس سعی کنید دایره ها را در هر دقیقه به بیشترین تعداد نقاشی تبدیل کنید. این کار را بارها تکرار کنید و سعی کنید هر بار رکورد خود را بشکنید.

این آزمون به شما کمک می کند تا خلاقیت خود را تحریک کنید ، زیرا باعث می شود ایده های جدیدی بیاورید. این آزمون شما را مجبور می کند سریعتر فکر کنید و ایده های جدید را امتحان کنید. بدون اینکه آنها را رها کند.

۲. در اوقات فراغت خود ، نقاشی های ساده بکشید
نقاشی اغلب به عنوان راهی برای گذراندن وقت خود بدون کار در کودکی تلقی می شود ، در حالی که حتی در بزرگسالی نیز خلاقیت را بهبود می بخشد. این امر با افزایش توجه شما به محیط و افزایش ارتباط شما با جهان ، خلاقیت را افزایش می دهد. طراحی به شما کمک می کند تا با فعالیت هایی که انجام می دهید در ارتباط باشید. هرچه بیشتر بتوانید نقاشی کنید ، خلاقیت بیشتری نیز خواهید داشت.

هنگام انجام فعالیت هایی که فکر می کنید شما را از موضوع اصلی منحرف می کند ، نقاشی بکشید. به عنوان مثال ، در یک جلسه کاری ، اگر احساس حواس پرتی می کنید ، شروع به کشیدن تصاویر ساده روی کاغذ کنید. می توانید بیشتر روی کلاسهای خسته کننده تمرکز کنید.

سعی کنید هنگام احساس خستگی و بی حوصلگی و حواس پرتی یک دفترچه مخصوص داشته باشید و نقاشی بکشید.

چگونه خلاق باشیم؛ ۳ دستورالعملی که خلاقیت را در شما پرورش می‌دهد
۳٫ داستان بنویسید
فلش فیکشن در واقع یک داستان کوتاه است ، معمولاً بیش از ۱۰۰ کلمه نیست. نوشتن این داستان ها باعث افزایش خلاقیت شما می شود زیرا شما را مجبور می کند یک داستان بسیار کوتاه را با کمترین تعداد کلمه به روشی بگویید که دارای آغاز ، پایان و کل بدن باشد. علاوه بر این ، این روش به شما کمک می کند تا انتقال اطلاعات ضروری را به صورت مختصر و محدود یاد بگیرید.

گروه های آنلاین زیادی وجود دارند که مردم داستان های خود را در آن به اشتراک می گذارند. با شرکت در آنها و حتی شرکت در مسابقات و چالش های آنها می توانید توانایی های خود را افزایش دهید.

۴- من موسیقی گوش می دهم
گوش دادن به موسیقی یکی از ساده ترین راه ها برای افزایش خلاقیت شماست. این به شما کمک می کند بهتر تمرکز کنید و تمرکز کلی خود را بر روی موضوعات مختلف افزایش دهید. خصوصاً موسیقی کلاسیک که تأثیر زیادی در تمرکز و خلاقیت دارد.

بخاطر داشته باشید که هر نوع موسیقی بر همه تأثیر نمی گذارد و همه باید موسیقی مناسب خود را پیدا کنند. در عین حال ، موسیقی کلاسیک تأثیر بسیاری در بسیاری از افراد دارد. سعی کنید انواع مختلف موسیقی را امتحان کنید تا موسیقی مورد علاقه خود را پیدا کنید که بیشترین تأثیر را در ذهن و خلاقیت شما دارد.

 

۵- با دستان خود کاری انجام دهید
چگونه خلاق باشیم – بافندگی بافندگی

وقتی از دستان خود برای ساختن اشیا و وسایل جدید استفاده می کنید ، در واقع از تمام حواس خود استفاده می کنید. این باعث افزایش تفکر خلاق در شما می شود. اگر می خواهید فرد خلاق تری باشید ، کارهای هنری را دنبال کنید که در آن از قدرت دستان خود استفاده کنید. به عنوان مثال ، برای افزایش خلاقیت خود ، بافندگی ، خیاطی یا سایر کارهای مورد علاقه خود را دنبال کنید.

۶٫ من بازی های ویدیویی بازی می کنم
برخی از بازی های ویدیویی تأثیر زیادی در افزایش خلاقیت و قدرت ذهن دارند. بازی های تعاملی ، که به حرکات مختلفی احتیاج دارند و حواس متعددی را تحریک می کنند ، تأثیر بسزایی در رشد تفکر خلاق دارند. از بازی هایی که به نشستن طولانی مدت احتیاج دارند ، خودداری کنید.

۷٫ ادامه مطلب
چگونه خلاق باشیم – یاد بگیریم

خواندن کتاب راهی عالی برای پرورش ذهن خلاق است. عادت مطالعه منظم را ایجاد کنید. کتاب ها را از ژانرهای مختلف انتخاب کنید و سبک های مختلف نوشتن را بخوانید. برای گسترش افق دید خود ، حتماً هر روز برای مطالعه وقت بگذارید.

در برنامه های آموزشی گروهی شرکت کنید. این برنامه ها برای مجبور کردن شما به مطالعه و انتخاب کتاب و ژانر مناسب بسیار مفید هستند.

در نزدیکترین کتابخانه محل زندگی خود مشترک شوید. از این طریق می توانید به منابع بی شماری از کتاب ها به صورت رایگان دسترسی داشته باشید.

روش دوم

دانش و آگاهی خود را افزایش دهید

۱٫ تجربه و تخصص خود را توسعه دهید

 

یک قسمت از خلاقیت این است که تجربه و تجربه خود را در یک زمینه یا موضوع خاص افزایش دهید و تا آنجا که ممکن است چیزهای جدید یاد بگیرید. برای افزایش دانش خود در مورد آن ، با خواندن مقاله و تماشای فیلم شروع کنید. اگر توانایی مالی آن را دارید ، در کلاس ها و دوره های مختلف ابتدایی در موسسات مختلف ثبت نام کنید. به عنوان مثال کلاس های مقدماتی برای طراحی.

با دیدن کارهای دیگران در مورد موضوعات مورد علاقه خود الهام بگیرید. به عنوان مثال ، اگر یاد می گیرید که نقاشی کنید ، از موزه ها و گالری های هنری بازدید کنید.

۲. آغوش خود را باز کنید تا تجربیات جدید را در آغوش بگیرید
خلاق ترین افراد تمایل دارند ایده های مختلف را امتحان کنند ، افق دید خود را گسترش دهند و از تجربه خود شگفت زده شوند. در برابر تجربیات جدید و ناآشنا مقاومت نکنید و فرصت های جدید برای تجربه کار خلاق را از دست ندهید. به عنوان مثال ، یک کلاس سفالگری شرکت کنید. حتی اگر فکر می کنید از آن خوشتان نمی آید.

۳٫ با انجام بازی های مختلف خلاقیت خود را توسعه دهید
هرچه بیشتر شبیه کودک باشید ، خلاقیت بیشتری نیز خواهید داشت. درگیر مشکلات بزرگسالی نشوید و ذهن خود را باز کنید. از اسباب بازی ها و ابزارهای هنری برای تحریک تخیل و ایجاد ارتباطات جدید استفاده کنید. اگر ایده های خلاقانه ندارید ، سعی کنید یک تصویر جذاب ایجاد کنید یا با لگو و خانه سازی بازی کنید.۴٫ دانش خود را به اشتراک بگذارید و آن را برای دیگران توضیح دهید

چگونه خلاق باشیم؛ ۳ دستورالعملی که خلاقیت را در شما پرورش می‌دهد

مطالعات مختلف نشان می دهد که با آموزش یکدیگر ، ۹۰٪ از آنچه یاد می گیرید به یاد می آورید. اطلاعات و دانش جدیدی که دریافت می کنید را برای خود یا دیگران توضیح دهید. با این کار ، این اطلاعات به خوبی در ذهن شما جای می گیرد.

وقتی چیز جدیدی یاد گرفتید ، سعی کنید بارها آن را در ذهن مرور کنید و برای خود توضیح دهید. برای لحظه ای تصور کنید که به دنیای کارمای شماری منتقل شده اید.

اگر اعتماد به نفس کافی دارید ، برای خود پادکست ویدیویی ایجاد کنید و آن را در اینترنت با دیگران به اشتراک بگذارید. در این ویدئو ، اطلاعات و دانش خود را برای کسانی که شما را دنبال می کنند توضیح دهید.

۵- خود را به فکر ایده های جدید بیندازید
در فعالیتهایی شرکت کنید که فعالانه شما را به فکر کردن درباره ایدههای مفید مفید ترغیب می کند. به عنوان مثال ، یک بازی مداوم با کلمات انجام دهید. یک کلمه را روی یک کاغذ بنویسید و سپس هر کلمه مرتبطی را که به ذهنتان خطور می کند بنویسید. سعی کنید بین دو کلمه زبان مشترکی پیدا کنید که به نظر مناسب نمی آیند.

به عنوان مثال ، سعی کنید شباهت های کتاب درسی و iPod را پیدا کنید. اگر ذهن شما کمکی نمی کند ، مترادف ها را در اینترنت جستجو کنید.

۶٫ برای طوفان مغزی وقت بگذارید

افزایش خلاقیت نیاز به تمرین ، تلاش و ایده پردازی دارد. در نتیجه ، شما باید هر روز برای آن وقت بگذارید و آن را در یک محیط آرام یا الهام بخش تمرین کنید. به عنوان مثال ، از یک پارک آرام بازدید کنید یا در کتابخانه بنشینید و اجازه دهید ذهن شما آزاد پرواز کند. تمام ایده های خوب یا بد خود را بنویسید یا آنها را روی صفحه بنویسید. ایده ها را در جایی ذخیره کنید ، مثلاً در رایانه ، بدون اینکه دیگر متوقف شوید و دوباره به آنها فکر کنید.

زمان مناسب را برای این کار پیدا کنید. به عنوان مثال ، اگر همیشه بعد از شام وقت کافی دارید ، برای این کار یک ساعت وقت بگذارید. از هر چیزی که می تواند حواس شما را پرت کند و ایده های جدید را در یک فضای آرام بپذیرید خودداری کنید.

روش سوم

سبک زندگی خود را تغییر دهید

۱٫ با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید
برای ایجاد تغییر بزرگ در خلاقیت خود ، سعی کنید با افراد بیشتری ارتباط برقرار کنید. مخصوصاً با کسانی که با شما فرق دارند. سعی کنید مدتی را با افرادی سپری کنید که سبک زندگی و جهان بینی آنها با زندگی شما متفاوت است. با این کار ذهن خود را گسترش داده و افق های جدید و تجربیات جدیدی را به تجربیات قبلی خود اضافه می کنید.

برای ملاقات با افراد جدید ، در رویدادها و فعالیتهای مختلف اجتماعی شرکت کنید که بخشی از زندگی روزمره شما نیستند و کاملاً تجربیات جدیدی هستند. هر زمان فرصتی پیدا کردید با دیگران ارتباط برقرار کنید.

به عنوان مثال ، اگر دنیای هنر برای شما جدید است ، از موزه ها و گالری های هنری بازدید کنید و با هنرمندان و افراد دیگر در گالری صحبت کنید.

حتما بخوانید: ۱۷ س thatال که به شما در برقراری ارتباط بهتر کمک می کنند
۲. در صورت امکان قدم بزنید

پیاده روی علاوه بر تمام فواید سلامتی ، فرصتی را برای تفکر بیشتر در مورد ایده های خود ایجاد می کند و به فکر خلاق می پردازید. علاوه بر این ، شما با محیط های جدید و طبیعت اطراف که هر دو شما را به خلاقیت الهام می دهند ، بیشتر در ارتباط خواهید بود. حداقل ۱۵ بار پیاده روی در هفته چند بار در هفته انجام دهید و در صورت امکان هر روز این کار را انجام دهید.

۳٫ ورزش کنید
ورزش منظم با کاهش استرس و بهبود عملکردهای شناختی در افزایش خلاقیت تأثیر بسزایی دارد. یک برنامه تمرینی منظم داشته باشید و سعی کنید آن را مرتباً دنبال کنید و به آن پایبند باشید. روزانه ۳۰ دقیقه برای ورزش اختصاص دهید و با ورزشهای هوازی سبک مانند پیاده روی ، دویدن و دوچرخه سواری شروع کنید.

۳٫ کمی بخوابید
خواب کافی برای استراحت و بازیابی ذهن ضروری است. این خلاقیت ذهن شما را آزاد می کند و در عین حال مغز انسان در هنگام خواب فعال است. در نتیجه ، خوابیدن وقتی به مسئله ای فکر می کنید ایده های جدیدی برای راه حل به شما می دهد. سعی کنید یک برنامه منظم برای خواب داشته باشید و ۸ تا ۹ ساعت در شب بخوابید.

منبع:
https://www.chetor.com/97061-چگونه-خلاق-باشیم/

درباره‌ی holoo1

حتما ببینید

برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است؟

برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است؟

۳ دلیل منطقی که ثابت می کند پی بردن به موفقیت مهمتر از استعداد است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *