چرا بعضی از نوزادان زود دندان در می آورند؟

چه عواملی باعث جوانه زنی زودرس کودک می شود؟

دندان درآوردن در کودکان یک فرایند فیزیولوژیکی است که باعث تغییراتی در دهان کودک می شود. برخی از نوزادان زود فوران می کنند ، اما کودک در برخی دیگر دیرتر فوران می کند. این روند در کودکان گاهی آسان است ، اما گاهی دشوار و با علائم مختلفی که می تواند برای والدین نگران کننده باشد.

در این قسمت از نمناک ، برای تسکین برخی از نگرانی های الدین ، ​​به مسئله کودکان در حال ظهور پرداخته ایم. بنابراین ، اگر کودک شما دندان های خود را گاز می گیرد و خرد می کند ، اما هنوز رویش نیافته است و شما نگران آن هستید یا کودک شما بر روی لثه برجستگی هایی ایجاد کرده و در آستانه بیرون آمدن است و نگران هستید ، با ما همراه شوید.

روند دندان درآوردن کودک
روند دندان درآوردن کودک ، پاره نکردن لثه از طریق دندان است ، اما هنگامی که دندان از طریق لثه جوانه می زند ، گوشت لثه بریده نمی شود. بدن مواد شیمیایی خاصی را آزاد می کند که باعث از بین رفتن و جدا شدن برخی سلولهای لثه می شود و به لثه ها اجازه می دهد از طریق دندان ها عبور کنند.

دندانهای شیری

چه زمانی بهترین زمان برای برداشتن دندان های کودک است؟

سن دندان درآوردن در نوزادان
لثه های کودکان از سه ماهگی شروع به خارش می کنند و بزاق دهان ایجاد می کنند ، اما این علائم ممکن است به دلیل ریفلاکس بیولوژیکی باشد. اولین دندان های نوزادان معمولاً در ۷ ماهگی رویش می یابد ، اما این می تواند از ۴ تا ۱۳ ماه طول بکشد.

فرمول تقریبی دندان های کودک
فرمولی تقریبی برای کشیدن دندان وجود دارد که نهایی نیست و ممکن است برای همه شناخته نشود ، اما روند متوسط ​​کشیدن دندان در جامعه را نشان می دهد. در این فرمول ، سن کودک منفی ۶ برای بدست آوردن تعداد دندانها در آن سن است ، به عنوان مثال ، اگر کودک ۱۲ ماهه باشد ، این تعداد منفی ۶ است ، بنابراین کودک باید در آن سن ۶ دندان داشته باشد.

چه عواملی دندان درآوردن کودک را تحت تأثیر قرار می دهد؟

تغذیه مادر در دوران بارداری

از دوران بارداری ، دندان های مادر تشکیل می شود ، یعنی وقتی کودک به دنیا می آید ، ۲۰ دندان شیری در زیر لثه دارد که آهکی است. بنابراین ، تغذیه مناسب زنان باردار در دوران بارداری بر روند دندان درآوردن فرزندان آنها تأثیر می گذارد.

غذای بچه

شیر مادر حاوی مقدار زیادی کلسیم است ، بنابراین نوزادان شیرده کلسیم بیشتری را جذب می کنند که برای رشد دندان ضروری است. مکیدن پستان کودک برای شیردهی به تلاش بیشتری نیاز دارد ، بنابراین باعث تحریک و رشد بیشتر عضلات صورت و چانه می شود. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند معمولاً بهتر از ارتودنسی نسبت به نوزادانی هستند که با شیر خشک تغذیه می شوند.

عوامل دندان درآوردن کودک

تأثیر شیردهی بر روی دندانهای شیری
دندان درآوردن زودرس در نوزادان:
زمان مشخصی برای بیرون آمدن اولین دندان کودک وجود ندارد. دندان درآوردن در کودکان کاملاً متفاوت است و برخی از کودکان زودتر از کودکان دیگر فوران می کنند.

علت زود دندان درآوردن نوزاد چیست؟

زمان دندان درآوردن کودک شما می تواند ارثی باشد و به نوع رشد و نمو او بستگی دارد. به طور کلی ، مادران نوزادان از رویش زودرس دندان های کودک بسیار راضی نیستند ، زیرا احتمال پوسیدگی سریع وجود دارد.

دندان درآوردن زودرس در نوزادان عوارضی دارد

اگر کودک به دلیل بیماری های ژنتیکی و مادرزادی زودهنگام دندان های خود را بیرون دهد ، این کودک دارای یک سندرم ژنتیکی است و ظهور زود هنگام دندان ها مشکلاتی را برای کودک ایجاد می کند. همانطور که در نمناک توضیح داده شده است ، کشیدن دندان در این کودکان اهمیت زیادی ندارد و مشکلاتی مانند بیماری های قلبی ، کلیوی و سایر مشکلات در بدن او مهمتر است که می تواند به کودک آسیب برساند و این بیماری های ژنتیکی مو و ناخن را تحت تأثیر قرار می دهد. بهتر است هرچه سریعتر این نوزاد را نزد متخصص تازه متولد شده ببرید تا آزمایشات و معاینات لازم انجام شود.

اگر پس از معاینه کودکی که دندان خود را زود از دست داده باشد ، مشخص شود که کودک کاملا طبیعی است ، برخی از پزشکان معتقدند که هیچ کار خاصی برای دندان نمی توان انجام داد ، اما برخی دیگر از پزشکان معتقدند که باید دندان کشیده شود.

علت دندان درآوردن زودرس در نوزادان

عوارض جانبی دندان های زودرس چیست؟

علت دندان درآوردن دیر هنگام در کودکان
عوامل ارثی

کشیدن دیررس دندان معمولاً ارثی است و می تواند از هر دو طرف خانواده به ارث برسد. بنابراین ، اگر یکی از والدین دیر دندانه داشته باشد ، ممکن است فرزند او نیز این مشکل را داشته باشد.

تغذیه ضعیف

تغذیه نامناسب منجر به تاخیر در کشیدن دندان می شود. نوزادانی که به طور ناکافی از شیر مادر تغذیه می کنند و مکمل شیر خشک کمی دریافت می کنند ، ممکن است به آرامی فوران کنند.این کودکان نسبت به سایر نوزادان لاغر ، کوچکتر و کم وزن هستند.

کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین ها یا مواد معدنی به ویژه ویتامین D و کلسیم می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید همچنین می تواند منجر به تاخیر در دندان های کودک شود. علائم کم کاری تیروئید در کودکان شامل تأخیر در راه رفتن ، تأخیر در گفتار ، اضافه وزن و تاخیر در انزال است.

تأخیر دندان های شیری

کم کاری تیروئید یکی از دلایل تأخیر دندانهای شیری است

آیا بهتر است کودک بعداً دندان بکشد؟

بسیاری از مادران معتقدند که بهتر است دندان های کودک دیرتر بیرون بیایند و سیاه نشوند ، دندان های او کمتر سیاه می شود اما سیاه شدن دندان به جنسیت او بستگی دارد و هیچ ارتباطی با برداشتن دندان زودتر ندارد. و یا بعد.

نگران کاهش سرعت دندان درآوردن کودک خود نباشید
آنها باید در عرض ۱۳ ماه فوران کنند ، بنابراین دندان درآوردن دیر هنگام نباید والدین را نگران کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر کودک شما ۱۳ ماهه است و هنوز فوران نکرده است و تأخیر در دندان درآوردن به ارث نمی رسد ، می توانید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا تشخیص دهید مشکل تاخیر فوران به دلیل تغذیه نامناسب ، کم کاری تیروئید یا سایر عوامل است.

اگر کودک هنوز ۱۸ ماهه نشده است به دندانپزشک کودک خود مراجعه کنید. کودکان بالای این سن باید بررسی شوند و در صورت لزوم از دهان آنها عکس گرفته شود تا جوش های آنها مشخص شود.

منبع:

https://namnak.com/دندان-نوزاد.p65873

درباره‌ی holoo1

حتما ببینید

طرز گرفتن تلخی آب لیموی تازه

طرز گرفتن تلخی آب لیموی تازه

دوستان ، اکنون فصل لیمو و آبلیمو است و از آنجا که بیشتر اوقات توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *