مقایسه دلبستگی و وابستگی در رابطه

دلبستگی و وابستگی دو مفهوم در روابط عاطفی است که بسیاری از افراد متفاوت از یکدیگر نمی دانند ، اما تفاوت ها نه تنها در معنای کلمه ، بلکه در سطح عملکرد یک رابطه نیز قابل مشاهده است. در روابط امروزی ، آنچه اغلب با عشق و علاقه اشتباه گرفته می شود ، دلبستگی هایی است که برای نزدیک شدن به عشق به صورت دردناکی بروز می کند. اعتیاد برای شروع رابطه ضروری است اما دلبستگی یک حالت غیر منطقی و عاطفی است که دوام ندارد و دو فرد بالغ در یک رابطه بزرگسال دلبستگی را به دلبستگی تبدیل می کنند تا در نهایت بتوانند به عشق و احساس بی نظیر او دست پیدا کنند. در غیر این صورت ، عشقی که منظور شماست فقط نوعی حسادت باقی خواهد ماند. با خواندن این مقاله می توانید به رابطه یا پیوستگی خود پی ببرید ، بنابراین با ما همراه باشید.

 

دلبستگی و وابستگی چیست؟

دلبستگی و وابستگی دو مفهوم در روابط عاطفی هستند. به عنوان دلبستگی ، روابط پایدار بین افراد شکل می گیرد و این روابط می تواند بین خانواده ، دوستان یا هر شخص دیگری باشد. دلبستگی باعث رشد روانشناختی افراد می شود و همچنین افرادی که آن را تجربه می کنند ، از عزت نفس بالایی ، آزادی عمل و رضایت از زندگی برخوردارند و عاشق بی قید و شرطی دارند.

اما بسته به یکی ، فرد نمی تواند بدون عشق خود زندگی کند و بسیار به شخص دیگر وابسته است و افراد احساساتی مانند اضطراب ، غم و شادی و غیره را تجربه می کنند. معتادان احساس می کنند آزادی خود را از دست داده اند و در رابطه احساس ناامنی می کنند. با این وجود ، اعتیاد می تواند سالم یا ناسالم باشد ، در اعتیاد سالم ، هر دو طرف به خواسته های دیگری توجه می كنند و نیازهای دیگری را ارزیابی می كنند ، اما در اعتیاد ناسالم ، یكی سعی در تسلط و تحقیر طرف مقابل دارد.

 

تفاوت در اعتیاد و دلبستگی از نظر روانشناسان

در روابطی که دلبستگی نمی تواند به دلبستگی تبدیل شود ، مشکلات زیادی وجود خواهد داشت. ساده ترین چیز جدایی و شکست خواهد بود. این وضعیت برای شخصیت های معتاد بسیار دشوار خواهد بود. در رابطه ای که دلبستگی به دلبستگی تبدیل نمی شود ، با این تفاوت که او انتخاب اشتباهی انجام داده است ، فرد در شناخت طرف مقابل و خودش مشکل خواهد داشت. در ادامه تفاوت بین دلبستگی و وابستگی را توضیح خواهیم داد.

به جای مرگ زندگی کردن

با دلبستگی ایمن ، رابطه به روشی پایدار برقرار می شود و افراد به یکدیگر نزدیکتر می شوند و مایلند هر دو مایل به ادامه رابطه باشند. اما بسته به احساسات بیشتر و وضعیت رابطه به شخص دیگر بستگی دارد. در این روابط فرد به مرگ بدون معشوق فکر می کند ، در حالی که در یک دلبستگی امن تمایل دارد برای معشوق زندگی کند.

تفاوت بین دلبستگی و وابستگی در تعلق یا تملک

در یک پیوست امن ، دو طرف متعلق به یکدیگر هستند ، اما مالک یکدیگر نیستند. در تعلق ، یک شخص عشق خود را به یک شخص می دهد و می داند که می تواند به عنوان طرفدار در رابطه به طرف مقابل نگاه کند. اما بسته به او احساس مالکیت نسبت به شخص مقابل دارد و به همین دلیل فراموش می کند که باید او را دوست داشته باشد.

مقایسه دلبستگی و وابستگی در رابطه

ترس از دست دادن

به عنوان یک دلبستگی ، شما این فرصت را می دهید که فرد مقابل را از دست بدهید ، اما نمی خواهید طرف مقابل را به هر قیمتی حفظ کنید. اما بسته به اینکه شخص فقط به از دست دادن و رها کردن فکر می کند. ترس از طرد شدن باعث می شود بیشتر مشکلات و ناراحتی هایی که ایجاد می شود پنهان بماند و فرد معتاد زندگی و خواسته های خود را برای شخص مقابل رها کند.

این تفاوت زیادی در رفتار واقعی او ایجاد می کند ، به شرطی که اطمینان حاصل کند طرف مقابل باقی می ماند. این اختلاف ناگهانی اغلب منجر به جدایی و پایان رابطه می شود. در یک دلبستگی ایمن ، شخص به ثبات رابطه می اندیشد و می داند که دیگر به عنوان فردی که تا آخر عمر نیست ، بازی نمی کند. همچنین باید بدانید که تسلط بر مهارت های ارتباطی به ایجاد دلبستگی ایمن کمک می کند.

 

استقلال فرد

در روابط هنوز باید فضای خلوت وجود داشته باشد. برعکس ، در یک رابطه ، همه کارها باید با یکدیگر انجام شود و در هر صورت ، آنها نظر خود را می پرسند. مشاوره را نباید با وابستگی و عدم استقلال اشتباه گرفت. فرد معتاد حق اقدام خود را از دست می دهد و تمام وقایع زندگی خود را بر اساس زندگی شخص مقابل قرار می دهد. در نگاه اول ، این نوع رفتارها ممکن است از نظر یک فرد عاشقانه به نظر برسد ، اما فرد مهربان زندگی خود را با شخص دیگری برای داشتن عشق بزرگسالان می سازد و همچنین به ثبات رابطه فکر می کند.

تفاوت بین دلبستگی و وابستگی در محدودیت یا آزادی

معتاد به احتمال زیاد خود را مهار می کند و رفتار مشکوکی دارد. او می ترسد دوست یا شوهرش را از دست بدهد یا دیگران از هم جدا شوند. بنابراین او دائما سعی می کند از حریف خود آزادی بگیرد و باعث می شود که گرفتار شود.

در دلبستگی هیچ کس نه تنها محدود نیست ، بلکه می تواند آزادی خود را لمس کند. آتاژنيست مي داند تا زماني كه دو طرف خواستار رابطه باشند هيچ چيز نمي تواند آنها را از هم جدا كند. بنابراین وی آزادی طرف مقابل را امری بدیهی و ضروری می داند. افرادی که معتاد هستند معمولاً به دلیل محدودیت هایی که برای فرد ایجاد می کنند از عشق در رابطه می کاهند و در نهایت توسط معشوق طرد می شوند.

پذیرش بی قید و شرط

در روابط ، هر دو طرف باید بدون قید و شرط یکدیگر را بپذیرند. افراد پیوست شخص دیگر را پذیرفته اند و به پذیرش شخص مقابل اعتماد ندارند. اما معتادان تنها زمانی انسان را قبول می کنند و دوست دارند که او کارهای خاصی را انجام دهد. آنها دائما به دنبال تأیید اتصال هستند و همیشه نگران از دست دادن یا قطع ارتباط هستند. با پذیرش مشروط ، فرد انتظار دارد همه چیز مطابق انتظارات خودش پیش برود و وقتی انتظار کمی متفاوت داشته باشد ، می ترسد که دیگر مرا دوست نداشته باشد و من در زندگی خود زائد باشم. این مهم حتی در روابط اجتماعی بین افراد است.

 

تعادل در احساسات

در نهایت احساسات آزمایش می شوند. روزی رومئو و ژولیت و جنگ صلیبی بعدی ، روابط دچار تغییرات زیادی می شود. در دلبستگی تعادل عاطفی در بیان احساسات وجود دارد و شدت احساسات ، مثبت و منفی ، به درستی بیان می شود. احساسات شدید و معمولاً غیرقابل کنترل هستند. معتادان آنقدر مهربان هستند که وقتی خشونت می کنید فکر می کنید با شخص جدیدی سر و کار دارید. این تناقضات مشاهده شده در رابطه باعث اضطراب و ترساندن تعادل روانی شخص دیگر می شود. بنابراین ، او تمایل خود را برای ادامه رابطه از دست می دهد.

محافظه کاری

فرد مهربان سعی می کند طرف مقابل را رشد دهد. او می داند که یکی از طریق رشد زندگی می کند و رشد اجتماعی و فکری شخص دیگر می تواند زندگی را بهتر و زیباتر کند. او به معتاد می گوید: “شما فقط باید در مورد من فکر کنید.” آنها نگران هرگونه تغییر هستند و قبول رابطه دو طرفه را دشوار می دانند.

صلح

در دلبستگی آرامش برقرار است. مکانی امن برای زندگی جایی که چمدان تنهایی خود را می گذارد و با آرامش زندگی آبیاری می شود. آرامش را با سکون اشتباه نگیرید. در آرامش درونی هیجان زیادی وجود دارد. افراد معتاد فقط می توانند چالش را در یک رابطه احساس کنند و به طور مداوم در ایجاد احساسات و تأثیر در رابطه تلاش می کنند. اما افراد مبتلا به اعتیاد نمی توانند به “ما” برسند و احساسات را با “ما” درک کنند.

منبع:
https://honarehzendegi.com/fa/دلبستگی-و-وابستگی-در-رابطه

درباره‌ی holoo1

حتما ببینید

برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است؟

برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است؟

۳ دلیل منطقی که ثابت می کند پی بردن به موفقیت مهمتر از استعداد است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *