علت سفت شدن شکم در بارداری چیست؟

گرچه تشخیص مراحل گرفتگی شکم ، انقباضات Braxton Hicks و درد زایمان در مراحل اولیه آسان نیست ، اما علائمی وجود دارد که به شما کمک می کند آنها را بهتر تشخیص دهید.

سفت شدن شکم در دوران بارداری

بارداری به دلیل تغییرات هورمونی تغییرات زیادی در بدن ایجاد می کند. با تغییر در مرکز ثقل ، درد در مفاصل و تاندون ها و مشکلات هضم و جریان خون ایجاد می شود. سفتی شکم گاهی اوقات با گرفتگی عضلات اشتباه گرفته می شود. با پیشرفت بارداری ، رحم فشار را روی پوست احساس می کند. اگر چاق هستید ، این سختی را کمتر از زنان لاغر احساس خواهید کرد.

 

در این حالت احساس فشردگی معده در فواصل نامنظم می کنید و فکر می کنید مسئله انقباضات است. این سفت شدن شکم زمان زیادی نمی برد اما برخی از خانم ها ادعا می کنند که این سفت شدن شکم حدود پنج دقیقه طول می کشد. شکم شکم اغلب با افزایش وزن همراه است. افزایش وزن باعث ایجاد علائم کششی ، انقباضات Braxton Hicks و سقط جنین می شود. انقباضات Braxton Hicks به آماده سازی بدن برای درد مناسب هنگام تولد کمک می کند.

سفت شدن شکم در اوایل بارداری

در اوایل بارداری ، کشش رباط ها منجر به سفت شدن شکم می شود. با رشد جنین ، رحم کشیده شده و اندام ها را تحت فشار قرار می دهد. در این حالت شکم سفت شده و احساس ناراحتی در شکم خواهید کرد. درد در رباط های گرد در اوایل بارداری معمول است. این ممکن است خیلی منظم نباشد. علاوه بر این ، یبوست در دوران بارداری ، پرخوری یا نفخ شکم در دوران بارداری می تواند منجر به گرفتگی شکم شود.

سفت شدن شکم در ماه نهم بارداری

معمولاً زنان لاغر در روزهای ابتدایی بارداری احساس گرفتگی می کنند ، در حالی که زنان چاق در سه ماهه سوم بارداری شروع به سفت شدن شکم می کنند و معمولاً زنان باردار در ماه نهم بارداری ، هر چقدر هم نزدیک به زایمان باشد ، شکم آنها سستی و سستی را تجربه می کند. انقباضات راجعه یا انقباضات. در اواخر بارداری مراقب باشید تا از درد کاذب جلوگیری کنید. وقتی این دردها ظاهر شد ، کمی استراحت کنید ، قدم بزنید ، آب بنوشید. اگر بعد از انجام این کارها احساس بهتری دارید و درد تسکین می یابد ، مطمئن باشید که این درد کاذب است. پس از استراحت ادامه دارد ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

زیرا وقتی درد پس از استراحت فروکش نمی کند و شکم سفت می ماند ، این زمانی است که به زایمان نزدیک می شوید. بدانید که درد کاذب نامنظم است ، اما درد اصلی هنگام تولد منظم است و از ناحیه کمر شروع می شود و با گذشت زمان این دردها افزایش می یابد.

علت سفت شدن شکم در بارداری چیست؟

ترک شکم پس از تولد

سفت شدن شکم در ماه نهم بارداری

سایر دلایل سفتی شکم در دوران بارداری
انقباضات Braxton Hicks: انقباضات Braxton Hicks در سه ماهه دوم و سوم بارداری منجر به تنگی شکم می شود. این انقباضات معمولاً درد زایمان نامناسب قلمداد می شوند و معمولاً بدن را برای انقباضات واقعی زایمان آماده می کنند. درد و انقباضات واقعی زایمان در فواصل منظم و به صورت ریتمیک اتفاق می افتد. سعی کنید تعداد انقباضات و مدت زمان آنها را ثبت کنید. این اطلاعات به پزشک کمک می کند.

کاهش وزن جفت: جفت برای تغذیه جنین در حال رشد بسیار مهم است. در شرایط عادی ، جفت به عضلات دیواره رحم متصل می شود. گاهی جفت جدا شده و به قسمت تحتانی رحم منتقل می شود. در این حالت خونریزی اتفاق می افتد و رحم سفت می شود. این سخت شدن موقتی نیست و مدت زیادی طول می کشد. جدا شدن جفت هم برای مادر و هم برای جنین بسیار خطرناک است.

غذای سنگین: معده به جنین و رحم در حال رشد فشار وارد می کند و خوردن غذای سنگین این فشار را افزایش می دهد. بهتر است همیشه در فواصل منظم غذای سالم بخورید.

یبوست: بیشتر زنان در دوران بارداری دچار یبوست می شوند. یبوست باعث گاز و نفخ می شود. در این حالت احساس تنگی در شکم خواهید کرد.

 

بیشتر بخوانید: تفاوت سوزش معده در دوران بارداری و قاعدگی

آیا سفت شدن شکم در دوران بارداری خطرناک است؟

اگر سفتی شکم شدیدتر شود و مدت زمان طولانی تری طول بکشد ، به این معنی است که بارداری شما در معرض خطر است و باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. به طور کلی می توان گفت اگر سفتی شکم در طول یک ساعت چندین بار تکرار شود ، باید به پزشک مراجعه کنید. قرار گرفتن در معرض هر یک از شرایط زیر نیز به فوریت پزشکی نیاز دارد:

 

بیش از ۴ بار در ساعت احساس گرفتگی در شکم

بیش از چند دقیقه سفتی شکم را ادامه دهید

سفت شدن شکم با تنگی نفس

سفت شدن شکم با احساس درد

 

سفتی شکم در دوران بارداری ، سفتی معده ، علت سفتی شکم
سفت شدن شکم در دوران بارداری

 

درمان سفتی شکم در دوران بارداری

اولین نشانه این است که با وجود درد شدید ناشی از انقباضات کاذب ، درد ناشی از انقباضات واقعی زایمان بسیار آزار دهنده تر است. در حالی که درد در انقباضات واقعی از پایین کمر شروع می شود ، در حالی که در انقباضات کاذب این درد را در لگن فوقانی احساس خواهید کرد. انقباضات واقعی زایمان در فواصل منظم اتفاق می افتد و با هر شدت با گذشت هر دقیقه افزایش می یابد. بعلاوه ، این انقباضات هنگام راه رفتن یا تغییر وضعیت بدن فروکش نمی کنند. و خوردن و آشامیدن هیچ تأثیری در تسکین یا تسکین آنها ندارد. در صورت بروز این انقباضات در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید.

 

علاوه بر این ، با شروع درد واقعی هنگام تولد ، ممکن است احساس کنید که جنین به حفره لگن پایین آمده است و ممکن است ترشحات واژینال آبکی یا پلاگین های مخاطی را تجربه کند. وقتی انقباضات شدیدتر شده و در فواصل متوالی و نزدیک رخ می دهد ، مثانه پاره می شود. در این حالت درد غیر قابل تحمل می شود و راه رفتن یا صحبت کردن برای شما دشوار است.

سرانجام ، به یاد داشته باشید که داشتن مقداری درد و ناراحتی در دوران بارداری کاملاً طبیعی است و این نباید نگرانی شما را ایجاد کند. و همانطور که می دانید ، وقتی درد از آستانه تحمل فراتر رفت ، باید به بیمارستان بروید.

 

اگر متوجه شدید که دردی را که تجربه می کنید فقط مربوط به انقباضات رحمی است و هیچ ارتباطی با دردهای واقعی زایمان ندارد ، از روش های زیر استفاده کنید.

 

در حقیقت ، درمان سفتی شکم در دوران بارداری به علت آن بستگی دارد.

 

اگر انقباضات Braxton Hicks دلیل اصلی سفتی شکم است ، تغییر وضعیت بدن می تواند در رفع آن مثر باشد. به عنوان مثال ، اگر نشسته اید ، می توانید کمی بلند شوید و کمی راه بروید ، یا بالعکس.

 

اگر سفتی شکم به دلیل انقباضات رحم یا حرکات جنین باشد نیازی به درمان نخواهید داشت.

 

به طور کلی ، سفت شدن شکم در دوران بارداری کاملا بی ضرر است و هیچ عارضه ای ندارد. با این حال ، از آنجا که تنگی شکم نشانه زایمان زودرس است ، هرگز آن را دست کم نگیرید.

 

با پزشک خود در مورد انجام تمرینات تنفسی برای کشش و تقویت عضلات شکم صحبت کنید.

 

به یاد داشته باشید که در طول روز به اندازه کافی آب و مایعات بنوشید تا بدن شما را آبرسانی کند.

برای کسب انرژی و جوان سازی بدن به اندازه کافی استراحت کنید.

 

سفتی معده انجام برخی کارهای روزمره مانند پوشیدن کفش ، خم شدن ، خوابیدن به پهلو و … را دشوار می کند. بنابراین ، برای غلبه بر مشکلات تنفسی ناشی از سفت شدن شکم ، تمرینات تنفس عمیق انجام دهید.

منبع:
https://www.beytoote.com/wedlock/bardari/tighten4-abdomen-pregnancy.html

درباره‌ی holoo1

حتما ببینید

طرز گرفتن تلخی آب لیموی تازه

طرز گرفتن تلخی آب لیموی تازه

دوستان ، اکنون فصل لیمو و آبلیمو است و از آنجا که بیشتر اوقات توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *