علت بوجود آمدن تگرگ چیست ؟

علت تگرگ چیست؟
با دانستن روش علمی تشکیل تگرگ ، خواهید فهمید که چگونه یک پدیده جالب و البته خطرناک و گاه مخرب رخ می دهد. تگرگ و تگرگ در بهار در زمان مناسب و با بارندگی کم و دانه های ریز می تواند برای محصولات کشاورزی مفید باشد و به آنها در آبیاری کمک کند ، اما در بیشتر موارد این باران ها به صورت یخ های بزرگ دانه با شدت و فاصله هستند. باران کم و می تواند به محصولات کشاورزی ناشی از سرما ، زبری و بارندگی شدید آسیب جدی برساند.

 

به گزارش تالاب: اگر مقدار تگرگ در فصل بهار زیاد باشد به محصول آسیب می رساند با پرتاب گل درختان آسیب می بینند و بازده سالانه کمی برای کشاورزان دارد.

 

دلیل علمی تشکیل تگرگ

دلیل علمی تشکیل تگرگ رعد و برق و برخوردهای شدید این است که هوای مرطوب دارای لایه هایی از هوا در سطوح بالا است.

 

قطر متوسط ​​تگرگ ۵۰-۵ میلی متر است و نوعی ابر کومولوس است که ابرهای تگرگ است که با رعد و برق شدید نیز همراه است.

 

 

هسته تگرگ

این تگرگ یک هسته مرکزی دارد که باعث تشکیل آن می شود این هسته سفید رشته های مختلفی را با طول های مختلف تشکیل می دهد که باعث تشکیل و رشد تگرگ می شود.

 

رشته ها که از یک هسته مرکزی سفید تشکیل شده اند ، توسط پوسته های یخی نازکی احاطه شده و به صورت دایره ای تشکیل شده اند.این دانه ها با استفاده از میکروسکوپ های ویژه بررسی می شوند و تصاویر بسیار زیبا و شگفت انگیزی دارند.

 

علت بوجود آمدن تگرگ چیست ؟

تگرگ چگونه ایجاد می شود؟

وقتی هوای گرم به آسمان بلند می شود ، بخار آب را با خود به آسمان می برد. در بالای آسمان ، بخار آب خنک می شود و قطرات آب در اطراف ذرات ریز گرد و غبار موجود در هوا تشکیل می شود. مقداری از بخار آب نیز به صورت بلورهای یخ کوچک منجمد می شود که قطرات آب خنک شده را جذب می کند.

 

قطره ها به صورت بلورهای یخ منجمد می شوند و بلورهای بزرگتری را تشکیل می دهند ، که ما آنها را دانه های برف می نامیم. وقتی دانه های برف سنگین می شوند ، می ریزند. هنگام پایین آمدن ، دانه های برف با هوای گرمتر برخورد می کنند و در قطرات باران ذوب می شوند.

 

در مناطق گرمسیری ، قطرات ابر در اطراف گرد و غبار یا ذرات نمک دریا ترکیب می شوند. آنها به هم نزدیک می شوند ، به قدری بزرگ می شوند که برای سقوط سنگین هستند.

 

شکل بالا را ببینید. گاهی اوقات لایه ای از هوا در ابرها وجود دارد که بالای نقطه انجماد صفر درجه سانتیگراد یا ۳۲ درجه فارنهایت است. اما نزدیک زمین دوباره دما به زیر صفر می رسد. وقتی این اتفاق می افتد ، برخی از دانه های برف در لایه گرمتر هوا در ابرها ذوب می شوند ، اما سپس دوباره در هوای سرد نزدیک زمین یخ می زنند.

 

به این نوع بارش باران نیمه منجمد گفته می شود. این نوع باران هنگام برخورد به زمین افزایش می یابد.

 

اگر دانه های برف در لایه هوای گرمتر در ابرها کاملا ذوب شوند ، اما دمای نزدیک زمین زیر صفر باشد ، ممکن است در تماس با زمین یا خیابان باران یخ بزند.

 

این باران را باران یخ زده ، و باران یخی قابل توجه را طوفان یخی می نامند. طوفان های یخ زده بسیار خطرناک است. زیرا لایه یخی در خیابان ها می تواند باعث تصادفات رانندگی شود.

 

یخ همچنین می تواند روی شاخه های درختان و خطوط برق ایجاد شود و باعث شکسته شدن شاخه ها یا قطعی برق شود.

 

نوع دیگری از بارندگی وجود دارد که همراه با رعد و برق است و تگرگ نامیده می شود.

 

علت ایجاد تگرگ چیست؟

آزمایش:

باران گرمسیری بسازید:

سعی کنید این آزمایش را زیر نظر بزرگسالان انجام دهید.

 

آب را در کتری بجوشانید. بیرون آمدن بخار را ببینید و وارد هوا شوید ، “تبخیر” کنید. یخ را در دستگاه برش کوکی های فلزی قرار دهید. فرم را بر روی بخار کتری نگه دارید و “تقطیر” قطرات تشکیل شده در پایین ظرف را مشاهده کنید. با رشد قطرات ، سنگین می شوند و شروع به باریدن می کنند.

 

الگوهای بارش به آب و هوا بستگی دارد.

 

آیا می دانید چرا قطرات باران اینگونه هستند؟

با افتادن قطرات باران ، هوا به پایین قطرات باران فشار می آورد ، در حالی که سطح بالای قطرات باران باقی می ماند ، کف را تراز می کند. کدام یک از موارد زیر یک قطره باران است؟

 

امیدواریم که از مقاله برای تشکیل تگرگ استفاده کرده باشید. سایر مقالات را در سایت مشاهده کنید

منبع:

https://www.talab.org/scientific/knowledge/علت-بوجود-تگرگ.html

درباره‌ی holoo1

حتما ببینید

برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است؟

برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است؟

۳ دلیل منطقی که ثابت می کند پی بردن به موفقیت مهمتر از استعداد است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *