با کودکی که فحش می دهد چطور برخورد کنیم؟

فرزند شما تازه شروع به استفاده از کلمات نامناسب کرده است. وقتی اولین بار حرف زشتی شنیدید با او چگونه رفتار کردید؟ در حالی که تعجب کردید از لحن کودکانه او تعجب کردید یا مجازات شدید؟ اگرچه فرزند شما نمی خواهد کلمات نامناسبی بگوید ، اما هر پدر و مادری ترجیح می دهد با فرزند خود ادب کند. اگر نمی دانید چطور با این مسئله کنار بیایید و به کودک خود می گویید که فحش ندهد ، توصیه دکتر هوشابی ، روانپزشک کودک و نوجوان را بخوانید.

چرا بچه ها بعضی اوقات از کلمات نامناسبی استفاده می کنند که حتی بعضی اوقات حتی معنی آنها را نمی دانند؟
فحش نوعی پرخاشگری کلامی است و در بسیاری از موارد جنبه یادگیری دارد. کودک کلمات زشت را از والدین یا در مهد کودک و حتی از فیلم ها و برنامه های کودک می آموزد و از آنها برای جلب توجه دیگران و ابراز وجود یا تحریک احساسات دیگران و عصبانیت و حتی لجاجت آنها استفاده می کند. و محدودیت ها را نقض کنید.

چگونه با کودکی که فحش می دهد برخورد کنیم؟

بستگی به سن کودک دارد. سن ۲ تا ۳ سالگی سن لجبازی کودک است و کودک می تواند این کلمات را بدون دانستن معنی کلمات بیان کند. ارتباط تند و قاطع یا برعکس ، تعجب و خنده کودک می تواند باعث این رفتار شود. در این سن ، نادیده گرفتن رفتار بهترین روش است و به تغییر کمک می کند. این نوع رفتار در کودکان دوره ای است. در سنین پایین ممکن است کودک مدت کوتاهی از کلمات نامناسب استفاده کند و سپس با رفتارهای دیگر جایگزین شود.

در مورد افراد مسن مانند کودکان ۵-۶ ساله چطور؟ والدین چه کاری باید انجام دهند؟

کودک در سنین بالاتر معنای توهین را می فهمد و می تواند از این کلمات به خصوص در مدرسه استفاده کند ، یا آنها را از دوستان خود یاد بگیرد و به خواهر و برادرهایش بگوید تا به دوستان خود نشان دهد. نادیده گرفتن رفتار کودک در این سن مفید نیست و والدین باید نارضایتی خود را ابراز کنند.

وقتی کودک از این کلمات استفاده می کند ، اگر والدین لحن کودکانه فرزندشان را دوست داشته باشند و به او بخندند یا واکنش بسیار بی ادبی نشان دهند ، این رفتار در کودک ایجاد می شود. در این شرایط ، بستگان درجه یک و حتی درجه دو باید هماهنگی مناسب با یکدیگر را نشان دهند ، یعنی باید روشی مشابه والدین خود انتخاب کنند. باید به کودک اطلاع داد که این کلمات نامناسب هستند و نباید از آنها استفاده شود. اگر رفتار علی رغم هشدارها تکرار شود ، باید از روش های تنبیهی استفاده شود.

معنی مجازات چیست؟

منظورم مجازات محرومیت است. به عنوان مثال ، وقتی كودك سخنی نامناسب می گوید ، او را برای هر سن به مدت یك دقیقه به اتاق دیگری می فرستند و نیم ساعت پس از پایان محرومیت او را نادیده می گیرند و برای چند ساعت نارضایتی یا اسباب بازی مورد علاقه خود را ابراز می كنند. کودک را ببرید و سپس او را بدون اینکه کودک متوجه شود به اتاقش بفرستید ، یا از بردن کودک به پارک یا مکانی که دوست دارد خودداری کنید.

با کودکی که فحش می دهد چطور برخورد کنیم؟

اگر کودک در مکان عمومی یا میهمانی نامناسب صحبت کند ، چه باید بکنیم؟

اگر کودک در یک مهمانی یا در یک مکان عمومی از کلمات نامناسب استفاده می کند ، باید او را کنار زده و سعی کنید جلوی این رفتار را بگیرید. قبل از مهمانی ، والدین باید از روش های تشویقی استفاده کنند و مثلاً به کودک خود هشدار دهند که اگر از این کلمات استفاده نکند ، به او پاداش می دهد. روش های تحریک باید تا حد ممکن کلامی و غیر ملموس باشد ، تا کودک شرطی نشود. کافی است لبخندی دوست داشتنی یا مهربانانه بگویید یا سرانجام به کودک پاداش دهید. اگر کودک به این روش توجه نکرد و رفتار او را تکرار کرد ، والدین باید محیط را با او ترک کنند. اگر این رفتار چندین بار تکرار شود ، کودک متوجه مرزهای کلامی می شود و رفتار کلامی پرخاشگرانه خود را کنترل می کند.

آیا می توان از تشویق و تنبیه برای اصلاح رفتار و گفتار بزرگسالان استفاده کرد؟

خیر ، استفاده از این روش ها در سنین پایین موثر است. از سن ۱۰ سالگی به بعد ، روشهای رفتاری جواب نمی دهند و باید از روشهای دیگر استفاده شود. در سنین بالاتر کودک باید روی خودش کار کند و برنامه های رفتاردرمانی داشته باشد.

هنگام لعنت به کودک چه چیزی باید بگوییم؟

۱- می دانم که از رفتار دوست خود (خواهر یا برادر) عصبانی هستید ، اما گفتن حرف توهین آمیز درست نیست.

۲- اگر عصبانی هستید ، نفس عمیق بکشید و بدون استفاده از کلمات نامناسب مشکل را با کلمات مناسب و مناسب بیان کنید.

۳- لعن شخصیت شما را خراب می کند. اگر می خواهید به دوستان خود نشان دهید که از آنها برتر هستید ، باید با وقار و ادب با آنها صحبت کنید.

منبع:
https://www.beytoote.com/baby/tuition/foul2-mouthed-kids.html

درباره‌ی holoo1

حتما ببینید

طرز گرفتن تلخی آب لیموی تازه

طرز گرفتن تلخی آب لیموی تازه

دوستان ، اکنون فصل لیمو و آبلیمو است و از آنجا که بیشتر اوقات توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *